Donald Trump Amerikája már nem akar példakép és globális apuka lenni

2025. április 16. 15:39

A liberális demokrácia világszerte pozíciókat veszít.

2025. április 16. 15:39
null
Makai Máté
Index / ÖT

„Ha arra gondolunk, mikor volt az USA megítélése a legpozitívabb a közelmúltban, jó eséllyel állítható, hogy ez az Obama-korszakra tehető, és mindez elsősorban egyfajta szimpátiának köszönhető. Mert hát jó eséllyel aligha gondolkodott erről cizelláltabban az »Amerika-hívők« többsége, mint Randy Marsh. Hogy aztán mennyire nem jött változás a korábbiakhoz képest, azt az Obama-korszak pénzügyi összeomlásokra adott válasza (a beszakadt bankok állami beavatkozással történő megmentése) bizonyította, illetve az, hogy a szimbolikuson túl más nem történt. Az Egyesült Államok első afroamerikai származású elnöke nem hozta el a megváltást. És hát nézzük meg, ki és milyen kampányokat követően vette át helyét a Fehér Házban.

Amikor pár évvel ezelőtt egy belvárosi, idegen nyelvű könyvesboltban a pénztárhoz léptem a Bob Woodward Rage című könyvével, a borítón Donald Trump »félbevágott« arcképével, váratlanul megszólított egy intelligens amerikai hölgy. Közölte velem, hogy Chicagóból jött, és reméli, nem gondolom azt, hogy Amerikában mindenki olyan, mint »az az ember«. Váltottunk pár szót, közben biztosítottam róla, hogy nincs így, ahogy arról is – itt talán azt éreztem, magyarázkodnom kell –, hogy én csak úgy »szórakozásból« fogom elolvasni a könyvet.

Kétségtelen persze, hogy Donald Trump első és második megválasztását is az indokoltnál nagyobb hisztéria övezte az Egyesült Államokban (is), ez a hisztérikus hangulat pedig egyfelől megnehezíti, hogy érdemben kritizálni lehessen Trump tevékenységét, másfelől azzal az úgynevezett »Trump-károsultak« inkább csak alágyújtanak a trumpi retorikának. Hogy ez a jelenség mennyire szükségszerű, és következik a média működéséből, és különösen abból, amivé az elmúlt években vált, azt az amerikai Vox társalapítója, Ezra Klein is felismerte. Why We’re Polarized (Miért polarizálódtunk?) című könyvében a következőket írja a sajtó és Donald Trump kapcsolatáról: »Trump maga is a részrehajló tendenciák terméke, de nem ő az első, és nem is ő lesz az utolsó. A politikai sajtó elfogult, de nem is annyira a baloldal vagy a jobboldal iránt, mint inkább a zajos, a felháborító, a színes, az inspiráló és a konfrontáció irányába.« (Ezra Klein, Why We’re Polarized, Profile Books, 2021, 170.)

Ezt is ajánljuk a témában

Sokan gondolják ugyanakkor, hogy elsősorban a demokrata szavazó amerikaiak szégyellik Trumpot, ám ez biztosan nincs így. A Trump-féle fellépés, mely nevezhető egyfajta posztdiplomáciának, és a tárgyalási tradíciók felrúgásán alapszik, a republikánus közösségen belül is megosztó. Az pedig, hogy amerikaiak és az Egyesült Államokkal szimpatizálók együttesen okolják Trumpot azért, hogy romlik az USA megítélése, egybeesik azzal, hogy a liberális demokrácia világszerte pozíciókat veszít.”

Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mátyás01
2025. április 16. 17:44
Az USA sosem volt a világ apukája, mindig is tipikus angolszász hódító/kizsákmányoló életmódot folytatott. Ha még pontosabbak akarunk lenni, akkor nevezhetjük Rothschild módszernek is, tulajdonképpen ők állnak mögöttük. Minden az enyém, ami nálad van az is, csak még nem tudsz róla.
uranvaros
2025. április 16. 17:41
a tárgyalási tradíciók felrúgásán alapszik Aha, persze. A demokrata hatalom 2008-2010 között vita nélkül (!) átnyomta az eü törvényt, mert kongresszus/szenátus/elnök mind demokrata többség volt. Már akkor szóltak nekik, hogy a fagyi visszanyalhat.
kovsa2
2025. április 16. 17:39
"romlik az USA megítélése, egybeesik azzal, hogy a liberális demokrácia világszerte pozíciókat veszít.” Nos, biztos így van, ha ő mondja és igaz, de szerintem nem igaz. Én azóta tisztelem kicsit jobban az USÁ-t, mióta a "liberális demokrácia világszerte pozíciókat veszít.”. Annál is inkább, mert, szerintem, amit egyesek "liberális demokrácia "-nak neveznek, az szimpla kommunizmus, annak is a legrosszabb, destruktív fajtájából. Semmi építés, a vezetők bankszámláját kivéve, de totális rombolás.
k
2025. április 16. 17:03
-Donald Trump is ember, így sok emberi hibája van...:24 órán belül békét tudna teremteni ha az ukránok támogatását TÉNYLEG leállítaná és befejezné , de ezek helyett inkább ő is bütyköli a gazdaságot mint nagy gazdasági szakember, és az USA 34 ezer milliárdos államadósságát meg akarja szüntetni az oroszon ásványi kincseiből. -Ő is a kapitalizmus kitermelt milliomosa. -Ennek ellenére mégis sokkal szimpatikusabb a demokrata Joe Bidennél, mert Donald Trump életpárti, békepárti, bevándorló ellenes és genderellenes. -Ehhez még adódik egy nagy nehézség Donald Trump számára,...... a Republikánus Párt,----- amit ugyanaz a globális liberális mélyállam irányít mint a Demokrata Pártot. -Reméljük munkája békét eredményez.+
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!